Başkan

Mehmet Salih SAĞINÇ
Kale Belediye Başkan V.

 

E-belediye Uygulamaları

 

EvrakSorgu

 

Fotoğraflarla Kale


 

2. ve 3. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese

 

İhale İlanları

 

Önemli Telefonlar

 

TurkKızılayı

Kan
 

Kale Biberinin Analizi Yapıldı

Ülkemizin 3. Tescilli biberinden biri olan Kale Biberi Kale Belediyesi proje ekibi  tarafından yapılan proje ile Kale Biberi Üretim ve Pazarlama Kanalları Mevcut Durum Analizi için Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’na doğrudan faaliyet desteğine başvuruda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Ajans tarafından projenin kabul edilmesiyle, mikroklima özelliği taşıyan üretim yerlerinde inceleme ve üreticilerle anket çalışması yapıldı. 100 biber üreticisiyle ve 25 kurum ve kuruluş yetkilisiyle yüz yüze yapılan görüşmeler sonrasında sonuçlar Kale Belediye Düğün Salonunda yapılan toplantıyla sunuldu.

Yapılan G.Z.F.T. Toplantısıyla paydaşlarla Kale biberinin güçlü, zayıf, fırsat ve tehditleri yönleri tespit edilirken toplantıya Kale Belediye Başkanı İsmail Yarımca, GEKA Birim Uzmanı Ömer Faruk Kiraz ve Kale Biber üreticileri katıldı. Projeyi yürüten danışmanlık şirket yetkilisi Adnan Hacıbebekoğlu tarafından sonuçlar katılımcılara aktarıldı. Proje koordinatörü Gürkan Çakanel yaptığı açıklama da “Bu projemizle Kale Biberinin tanıtım ve markalaşma çalışmalarının hızlandırması için üretim ve pazarlama süreçlerinin mevcut durum analizini yapmaktır. Projenin başarıya ulaşmasıyla işgücü imkanlarının belirlenmesi, yatırım alanlarının analiz edilmesi, biberin dış ticaret potansiyelinin ön plana çıkması, örgütlenme ve pazarlama kanallarının incelenerek tanıtımının yapılmasıdır.” dedi.

Danışmanlık şirket yetkilisi Hacıbebekoğlu Türkiye’nin dünya üzerinde biber üretimindeki payının %7 olduğunu belirterek biber ithalatının arttığını belirtti. Kale Belediye Başkanı İsmail Yarımca, Kale Biberinin ilçe için önemli bir değer olduğunu belirterek “Biberimizin tüm yönlerini inceleyerek tüm piyasalara girmesi üreticilerimizi sevindirecektir. Biberimizi bir çok yerde denenmesi rağmen özelliğini yitiriyor. Bu projemizin amaçlarının bazıları ise kaliteyi ve verimliliği artırmak.  Biberimizin tanıtılması ve satılması için belediye olarak desteklerimiz sürmeye devam edecektir.” dedi.

Biber üreticilerinin en çok yakındığı ise biberin şekli olduğunu belirterek bazı üreticiler şunları söyledi “Biberimizin fazla tanınmaması biberimizin satışını azaltıyor. İl dışında çıktığında büyüklüğü sebebiyle hormonlu diye biberlerimiz satılmıyor. Kale biberinin şeklinin büyük olması tüketiciler tarafından farklı olarak algılansa da dinlenme tesislerimizde tüketiciye doğru bir şekilde aktarıldığında sorunlar çözülüyor.”

 

 
 

 


 

       

İçeriğinde yer alan metin ve görseller Kale Belediyesi Bilgi İşlem Birimi tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup resmi nitelik taşımamaktadır. Her hakkı saklıdır
©2018 Kale Belediyesi Resmi Web Sitesi.
info@kale.bel.tr

KEP Adresi: kalebelediyesi@hs01.kep.tr

 

Bilgi Islem